Vaalipaneeli Rytikarissa 25.1.

Kutsuimme kerhoaikaan eri puolueiden kansanedustajaehdokkaita kertomaan; miksi he haluavat Arkadianmäelle ja mitä asioita he tulisivat ensisijaisesti ajamaan siellä?  Esittelyyn oli varattu 2 minuttia aikaa, johon kaikki saivat hyvin kiteytettyä oman vaaliteemansa

Yleisökysymyksiin oli vastausaikaa minuutti ja vaihtoehtokysymisiin vastattiin kyllä tai ei.

Kysymyksiä oli laidasta laitaan mm.: mikä olisi ensimmäinen aloite mitä edustajana tekisi? Kysymyksissä nousi erityisesti huoli eläkeläisköyhyydestä ja sote-palvelujen saatavuudesta. Hyväksyykö ehdokkaat valtion omaisuuden myynnin?  Mitä mieltä ovat Natoon liittymisestä? jne.

Kiitos panelisteille: Albana, Annika, Heli, Viivi sekä Pekka, Tapio ja Toni.  Toivotamme menestyksellistä vaalityötä kaikille!

Kiitos kaikille, jotka olivat saapuneet tenttaamaan ja kuuntelemaan ehdokkaita huolimatta ”pääkallokelistä”, liukasta ja märkää oli, mutta saimme paljon ajateltavaa.

 

Katso kuvia tapahtumasta tämän linkin takaa.

← Artikkeli: Takaisin ajankohtaisiin

Ajankohtaista

Golf 2.6.2026

Kävimme kahdella ryhmällä tutustumassa Jungossa golfin peluuseen.  Sää oli suotuisa molemmille ryhmille; oli pilvistä, muttei satanut ja päiväryhmä sai nauttia auringostakin.Kemin Golfin seniorivetäjät Raija, Sirpa ja Tiina opastivat meitä osumaan palloon ja puttaamaan.  Pieni lisäoppimisen halu jäi "kukkumaan", katsotaan ensi kesänä saako kipinä harjoitteluun jatkoa.Kiitos vetäjille parituntisesta opastuksesta.

Lue lisää

Syysstartti

Simon, Rytikarin ja Kemin eläkeläiset järjestivät yhteistyössä Veitsiluodon Työväentalolla sekä sen pihapiirissä kauden avajaiset 26.8.2026.

Lue lisää