Senioriviikolla vilkasta toimintaa

Vietimme hieman erilaisen kerhopäivän menemällä elokuvateatteriin katsomaan  ”Elämä on juhla”.  Erään suomalaisen saaristojuhannuksen tapahtumat muuttivat useamman henkilön elämänsuunnan. Nautimme yhdessä Cafe Bar Kinossa pullakahvin ennen kotiinlähtöä.  Osallistujia oli 25 henkilöä.

Kemin kulttuurikeskuksessa järjestettiin Seniorimessut, jossa oli tuvan täydeltä eri yhdistysten väkeä esittelemässä toimintaansa.  Mielenkiintoisia luentoja, toimintapisteitä sekä esiintymisiä, joihin riitti osallistujia. Meillä pöydän takana olivat Päivi, Valma ja Marjatta. Messuilla viikinkikaulahuiviin kudottiin värikkäitä kerroksia lisää. Arpajaisten päävoittona olleen herkkukorin voitti Sirkka Tuokila-Häkkilä. Tapahtuman järjestelyt sujuivat hyvin.

Perjantaina 11 yhdistyksen laulajaa ja soittajat Veikko ja Teemu ilahduttivat Keskustan palvelutalon asukkaita. Mukavan musiikkituokion jälkeen nautittiin täytekakkukahvit.

Viikon tapahtumien kuva-albumiin pääset tästä linkistä.

← Artikkeli: Takaisin ajankohtaisiin

Ajankohtaista

Golf 2.6.2026

Kävimme kahdella ryhmällä tutustumassa Jungossa golfin peluuseen.  Sää oli suotuisa molemmille ryhmille; oli pilvistä, muttei satanut ja päiväryhmä sai nauttia auringostakin.Kemin Golfin seniorivetäjät Raija, Sirpa ja Tiina opastivat meitä osumaan palloon ja puttaamaan.  Pieni lisäoppimisen halu jäi "kukkumaan", katsotaan ensi kesänä saako kipinä harjoitteluun jatkoa.Kiitos vetäjille parituntisesta opastuksesta.

Lue lisää

Syysstartti

Simon, Rytikarin ja Kemin eläkeläiset järjestivät yhteistyössä Veitsiluodon Työväentalolla sekä sen pihapiirissä kauden avajaiset 26.8.2026.

Lue lisää