Syyskauden avaus

Harmaata, harmaata, muttei onneksi sada ja kuivana saimme koko tapahtuman viettää jo perinteisesti Veitsiluodon Kalamiesten kodalla.  Runsaat 40 jäsentä tuli aloittamaan oman yhdistyksen syyskauden.  Kuunneltiin Päivin avaus ja Ailin tietoisku Iso-Syötematkalle lähtijöille. Soittajapoijaat Teemu ja Veikko sekä Lape ja Valma esilaulajina vetivät kodassa yhteislauluhetken.  Makkaraa paistettiin sekä kodassa että laavulla makkaratikulla nuotiossa käristäen ja jutustellen.  Pienet petankkipelit ja pissin peluut onnistuivat hyvin. Frisbeegolfin heittoratoja pitää vielä harjoitella.  Tästä se kausi lähtee liikkeelle.  Tervetuloa tutustumaan toimintaamme.

Kuva-albumiin (Lape) pääset tämän linkin takaa.

Kuva-albumi makkaran paistoa kodassa ja laavulla (Tuula)

← Artikkeli: Takaisin ajankohtaisiin

Ajankohtaista

Golf 2.6.2026

Kävimme kahdella ryhmällä tutustumassa Jungossa golfin peluuseen.  Sää oli suotuisa molemmille ryhmille; oli pilvistä, muttei satanut ja päiväryhmä sai nauttia auringostakin.Kemin Golfin seniorivetäjät Raija, Sirpa ja Tiina opastivat meitä osumaan palloon ja puttaamaan.  Pieni lisäoppimisen halu jäi "kukkumaan", katsotaan ensi kesänä saako kipinä harjoitteluun jatkoa.Kiitos vetäjille parituntisesta opastuksesta.

Lue lisää

Syysstartti

Simon, Rytikarin ja Kemin eläkeläiset järjestivät yhteistyössä Veitsiluodon Työväentalolla sekä sen pihapiirissä kauden avajaiset 26.8.2026.

Lue lisää