Työ- ja opintopäivät Sodankylässä 28.2.2025

Eläkeläiset Lapin Aluejärjestön työ- ja opintopäivät olivat 28.2.2025 Sodankylässä.

Matka taittui mukavasti yhdessä Hekkasen bussilla. Auto starttasi Simosta klo 6.40 ja keräsi porukan matkan varrelta kyytiin. Perille saavuimme sovitusti klo 11.00.

Tulokahvit juotuamme, esittelimme itse kukin itsemme ja laitoimme työpäivän käyntiin. Päivän ohjelmassa käsiteltiin mm. jäsen- ja varainhankintaa, toimintavuoden 2025 kulttuuripainotusta, alue- ja kuntavaaleja sekä muita ajankohtaisia aiheita. Kouluttajina olivat ElRy:stä toiminnanjohtaja Jan Koskimies ja järjestösuunnittelija Aaron Kallinen.

Osallistujia oli kolmisenkymmentä  Lapin alueen eri yhdistyksistä. Meiltä koulutuksessa mukana  Valma Kaniin, Airi Ruohonen ja Päivi Posti.

Kiitos sodankyläläisille mukavasta päivästä , hyvästä ruuasta ja tarjoilusta!

Terveisin Päivi

← Artikkeli: Takaisin ajankohtaisiin

Ajankohtaista

Villasukkia joululahjaksi alueellemme kuin Ukrainaankin

Tänä vuonna on kudottu lahjaksi villasukkia.  Lahjoitimme Joulupuu ry.n  joulusukkakeräykseen alueemme nuorille 44 paria värikkäitä sukkia,  sukat luovutettiin Doris Tuohimaalle jaettavaksi eteenpäin.Osallistuimme myös Eläkeläiset ry:n organisoimaan villasukkakeräykseen Ukrainan sotilaille.  Postipakettiin käärittiin 30 sukat ja yksi pipo.

Lue lisää